دیدبان حقوق بشر: سرکرده بازداشت شده داعش در افغانستان محاکمه شود

دیدبان حقوق بشر از حکومت افغانستان خواست تا سرکرده شاخه خوراسان سنی های تندروی داعش را که اخیراً توسط امنیت ملی این کشور دستگیر شده، به دلیل رهبری حملات علیه غیرنظامیان محاکمه کند

دیدبان حقوق بشر در افغانستان در حالی خواستار محاکمه «عبدالله اورکزی» مشهور به «اسلم فاروقی»  شده است که دو سال پیش نیز برخی از اعضای ارشد و جنگجویان این گروه تروریستی به دولت تسلیم شدند اما هنوز محاکمه نشده‌اند.

این نهاد اظهارداشت که محاکمه اورکزی باید عادلانه و مطابق با استانداردهای حقوق بشر بین‌المللی باشد و قربانیان و شاهدان حملات داعش بتوانند در دادگاه شهادت دهند.

«پاتریشیا گاسمن» پژوهشگر ارشد دیدبان حقوق بشر در افغانستان نیز در این باره گفت که بازداشت اورکزی فرصتی برای مقامات افغانی است تا نشان دهند آن‌ها قادر به تامین عادلانه عدالت برای قربانیان جنایات جنگی هستند.

سنی های تندروی داعش در افغانستان مانند طالبان مسئولیت حملات بسیاری علیه غیرنظامیان افغانی بویژه شیعیان را به عهده گرفته است. 

دیدبان حقوق بشر افزود که افغانستان سابقه ضعیفی در تامین عدالت برای افرادی است که مورد نقض حقوق بشری و جرایم جنگی قرار گرفته‌اند.

دولت افغانستان در حال حاضر هزاران نفر را تحت قوانین گسترده مربوط به تروریسم در زندان نگه می‌دارد اما تاکنون هیچ مظنونی را به جرایم جنگی یا جنایت علیه بشریت متهم نکرده است.

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input