دیوان بین‌المللی کیفری تحقیق در مورد جنایات جنگی در افغانستان را رد کرد

 

دیوان بین‌المللی کیفری اعلام کرد تحقیقات در مورد جنایات جنگی در افغانستان انجام نخواهد شد.

به گزارش شیعه ویوز به نقل از خبرگزاری فرانسه، «فاتو بنسودا» دادستان ارشد دیوان لاهه طرح تحقیقات این دیوان در مورد جنایات جنگی سربازان آمریکایی علیه مردم افغانستان را مطرح کرده بود و به خاطر این طرح دعوی، از سوی آمریکا ممنوع‌الورود شده بود.

حالا دیوان بین‌المللی کیفری این طرح پیشنهادی که علاوه بر اقدامات نیروهای آمریکایی و حکومتی افغانستان، اقدامات تروریستی سنی های تندروی طالبان را نیز در بر می گیرد، رد کرده و گروه‌های حقوق بشری را در بهت و عصبانیت فرو برده است. 

آمرکیا پیشتر تهدید کرده بود اگر قضات دیوان بین‌المللی کیفری وارد چنین تحقیقاتی شوند، ویزای آنها برای ورود به خاک خود را تعلیق خواهد کرد.

دیوان بین‌المللی کیفری اعلام کرده تحقیق در مورد جنایات جنگی در افغانستان با وظایف و دستورالعمل‌های این دیوان همخوانی دارد اما در عرصه عمل با مشکلاتی سیاسی روبرو است که تحقق اهداف آن را با دشواری روبرو می‌کند.

دیوان همچنین طی ادعایی مدارک موجود را کافی ندانسته و همچنین گفته است که به دلیل هزینه‌های زیاد و عدم همکاری طرف های درگیر قادر به انجام تحقیقات در این مورد خاص ـ تحقیقات در مورد جنایات جنگی ـ نیست.

گروه‌های حقوق بشری دیوان را متهم می‎کنند که از تهدیدهای آمریکا ترسیده است. با وجود این رای، خانم بنسودا می‌تواند فرجام‌خواهی کرده و طرح را دوباره وارد چرخه کند.

شایان ذکر است رای منفی دیوان بین‌المللی کیفری در مورد این طرح بدان معنا است که گروه تروریستی طالبان، حکومت کابل و نیروهای آمریکا بابت جنایات و اقدامات غیرحقوق بشری خود در افغانستان با هیچ تحقیقات یا پیگردی روبرو نخواهند شد.

این در حالی است که بزرگترین قربانیان درگیری های نظامی و اقدامات تروریستی سنی های تندروی طالبان را، غیر نظامیان و خصوصا شیعیان تشکیل می دهند.

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input