رونق روزافزون مساجد در لندن

 

با تاسیس صدها مسجد و ده‌ها دادگاه پرو قوانین اسلامی در لندن، این شهر بیش از پیش، رنگ و بوی اسلامی به خود گرفته است.

از طرفی پایتخت انگلیس، هر روزه شاهد برگزاری پرشور نمازهای جماعت در مساجد و مراسم های مذهبی در حسینیه ها است.

مولانا سید رضا رضوی یک مبلغ اسلامی در این باره می‌گوید: روی هم رفته لندن از بسیاری از کشورهای مسلمان، بیشتر اسلامی شده است.

صادق خان شهردار مسلمان لندن نیز پس از حمله تروریستی سال گذشته سنی های تندروی داعش در وستمینیستر (Westminster) گفت: تروریست‌‌ها نمی‌توانند وجهه چند فرهنگی لندن را از بین ببرند. در لندن ۴۲۳ مسجد جدید وجود دارد که بیشتر آنها برخلاف بسیاری از کلیساهای این شهر که معمولا خلوت هستند، در اوقات نماز، پر از نمازگزار می‌شود.

چندی پیش روزنامه «دیلی میل» عکس‌هایی از یک کلیسا و مسجدی که در چند متری آن در قلب لندن قرار دارد، منتشر کرد. در کلیسای سن جورجیو (San Giorgio) که ۱۲۳۰ نفر ظرفیت دارد تنها ۱۲ نفر حضور داشتند در حالی که مسجد با ظرفیت ۱۰۰ نفر، با کمبود جا برای نمازگزاران روبرو بود.

برآورد می شود تا سال ۲۰۲۰ تعداد نمازگزاران مسلمان این شهر به ۶۸۳ هزار نفر برسد در حالی که تعداد مسیحیانی که در مراسم دینی شرکت می‌کنند به رقم ۶۷۹ هزار نفر افت خواهد کرد.

از سال ۲۰۰۱ تعداد ۵۰۰ کلیسا در لندن تغییر کاربری داده‌اند. در همین مدت، تعداد ساخت مساجد رو به افزایش بوده است. در لندن ۱۰۰ دادگاه اسلامی نیز وجود دارد؛ رشد این سیستم قضایی موازی با توجه به قانون آزادی عقیده بریتانیا و سیستم جایگزین حل منازعات، میسر شده است.

 

 

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input