بن سلمان: گسترش وهابیت به درخواست آمریکا بوده است

 

«محمد بن سلمان » ولیعهد عربستان سعودی اذعان کرد تمرکز ریاض روی گسترش وهابیت در جهان به درخواست آمریکا و به منظور مقابله با بلوک شرق در دوره جنگ سرد صورت گرفته است.

 بن سلمان در مصاحبه با «واشنگتن پست» که روز دوشنبه در رسانه های عراقی بازتاب داشت، با وجود اذعان به نقش همپیمانان سعودی در دوره جنگ سرد، در گسترش افکار افراطی وهابیت، تلاش کرده است عربستان را از اتهام حمایت از تروریسم وهابی تبرئه کند.

وی در پاسخ به سوال واشنگتن پست مبنی بر متهم بودن ریاض به حمایت از تروریسم وهابی گفت سرمایه گذاری عربستان سعودی روی گسترش وهابیت به درخواست همپیمانان در دوره جنگ سرد و با هدف جلوگیری از حضور و نفوذ اتحاد جماهیر شوروی در کشورهای جهان اسلام صورت گرفت.

بن سلمان درعین حال مدعی شده که از نظر عربستان اکنون زمان تجدید نظر در این سیاست فرارسیده است.

ولیعهد عربستان در ادامه گفت: دولت های مختلف در گذشته در عربستان همین شیوه را پیشه خود کردند واکنون زمان آن رسیده است که هر چیز سر جای خود قرار گیرد.

بن سلمان در یک فرافکنی دیگر مدعی شد که تامین مالی وهابیت عمدتا از طریق موسسه های بخش خصوصی که مقرشان در سعودی است و نه حکومت عربستان انجام می شود.

بسیاری از مسوولان و مردم عراق عربستان سعودی را یکی از مسوولان مستقیم حمایت سیاسی و تامین مالی سنی های تندروی داعش با هدف اشغال و تجزیه عراق در سالهای 2014 تا 2017 می دانند.

مقامات عراقی همچنین پیش تر تصریح کردند که دست کم 5000 انتحاری سعودی با تشویق و تامین مالی این کشور در طول سالهای گذشته در عراق عملیات تروریستی انجام داده اند که منجر به جان باختن هزاران غیر نظامی از جمله زنان و کودکان شده و ویرانی بخش وسیعی از زیرساخت های این کشور را در پی داشته است.

 

 

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input