افشای جزئیات جدیدی از همکاری آمریکا با داعش در سوریه

 

یک مقام نظامی سابق نیروهای دموکراتیک سوریه در گفتگو با رویترز ابعاد جدیدی از همکاری آمریکا با تروریست‌های داعش را فاش کرد.

یک مقام سابق نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه در گفتگو با رویترز فاش کرد که پیش از آزادی رقه در سوریه، هزاران تن از سنی های تندرو، در یک معامله محرمانه با آمریکا به سلامت از این شهر خارج شدند.

طلال سیلو که پس از آزادی رقه به دلیل ترکمن بودن از نیروهای دموکراتیک سوریه (از گروه های معارض سوری و تحت حمایت آمریکا) جدا شد و به ترکیه رفت، تعداد تروریست‌های تخلیه شده را ۴۵۰۰ نفر اعلام کرد. 

این در حالی است که برخی منابع غیررسمی پیش از این، تعداد داعشی های فراری داده شده از رقه را کمتر از ۳۰۰ نفر برآورد کرده بودند.

به گفته او، مذاکرات اولیه ابتدا بین یکی از فرماندهان نظامی کُرد و یکی از بستگان نزدیک امیر داعش در رقه صورت گرفت و پس از توافق اولیه آنها، موضوع از طریق فرمانده نظامی کُرد به اطلاع یکی از مقامات ارشد ائتلاف نظامی آمریکا در یکی از پایگاه های نظامی این کشور در سوریه رسید و پس از تایید او، معامله مذکور نهایی شد.

طلال سیلو که در زمان آزادی رقه، سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه بود، هدف از معامله آمریکا با تروریست‌های داعش را آزادی سریع رقه اعلام کرد تا نیروهای تحت حمایت آن (نیروهای دموکراتیک کُرد) بتوانند خود را پیش از ارتش سوریه به دیرالزور برسانند.

به گفته او، رقه با تبانی آمریکا و داعش آزاد شد و خبرهایی که درباره درگیری‌های شدید میان نیروهای ائتلاف نظامی آمریکا و سنی های تندروی داعش در این شهر منتشر می‌شد، دروغ بود.

طلال سیلو که هم اکنون در آنکارا اقامت دارد، در مصاحبه اختصاصی خود با رویترز عنوان کرد که تلاش آمریکا در زمان انجام این معامله محرمانه این بود که تا زمان تخلیه کامل تروریست های داعش از رقه، این مساله از نگاه رسانه ها دور نگه داشته شود.

با این حال، بی بی سی در آن زمان به نقل از یکی از رانندگانی که برای تخلیه عناصر داعش به رقه رفته بود، گزارش داد که حدود ۵۰ کامیون، ده ها اتوبوس و یک صد خودروی مختص سنی های تندروی داعش در یک صف حدوداً 7 کیلومتری در پشت یکدیگر قرار گرفته اند تا عناصر داعش و خانواده و مهمات آنها را از رقه خارج کنند.

در همان زمان نیز حضور این تعداد خودرو نشان می داد که تعداد سنی های تندروی داعش که قرار است با حمایت آمریکا از رقه خارج شوند بسیار بیشتر از ۳۰۰ نفر است. 

طلال سیلو در مصاحبه خود به رویترز گفت طبق توافقی که با حمایت مستقیم آمریکا میان داعش و نیروهای دموکراتیک سوریه انجام شد حدود 4 هزار تن از سنی های تندرو سوار بر خودروهایی که برای آنان مهیا شده بود با خانواده و تسلیحات خود از رقه خارج شده و به مناطق تحت کنترل داعش در اطراف دیرالزور منتقل شدند.

این افشاگری درحالی صورت می‌گیرد که ائتلاف آمریکا پیش از این در واکنش به برخی گزارش های اولیه درباره تبانی با سنی های تندروی داعش اعلام کرده بود که هرگز با تروریست ها معامله نمی‌کند.

 

 

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input