یونیسف: ۱۷ میلیون نوزاد در جهان هوای سمی تنفس می کنند

 

صندوق کودکان ملل متحد(یونیسف) امروز چهارشنبه در گزارشی اعلام کرد: حدود ۱۷ میلیون نوزاد در مناطق مختلف جهان هوای سمی تنفس می کنند که ممکن است به رشد مغر آنها آسیبب بزند.

در این گزارش آمده است: شمار کودکان شیرخواره در جهان به ۱۳۶ میلیون نفر می رسد و با این حساب از هر هشت کودک، یک نفر با هوای سمی روبروست. تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که ۱۲٫۲ میلیون کودک از این تعداد در جنوب آسیا زندگی می کنند.

براساس این گزارش، از این تعداد همچنین ۴٫۳ میلیون نفر در منطقه شرق آسیا و اقیانوس آرام و در مناطقی زندگی می کنند که سطح آلودگی هوا دست کم 6 برابر بیشتر از میزان مجاز بین المللی است.

«آنتونی لیک» مدیر اجرایی یونیسف در این باره گفت: آلاینده ها نه تنها به ریه های در حال رشد نوزاد صدمه می زند، بلکه می تواند مغز در حال رشد آنها و در نتیجه آینده آنها را برای همیشه تخریب کند.

گزارش یونیسف همچنین نشان می دهد که تنفس هوای آلوده می تواند به بافت های مغز آسیب برساند و روند پیشرفت شناختی کودک را تضعیف کند و این به نوبه خود می تواند تاثیر منفی و مداوم روی پیشرفت کودکان در زندگی برجای بگذارد.

گزارش یونیسف از والدین خواسته است برای کاهش قرار گرفتن کودکان در معرض مواد شیمیایی مضر نظیر محصولات توتون و تنباکو و اجاق های آشپزی تلاش کنند.

 

 

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input