مقامات ارشد واتیکان متهم به اختلاس شدند

 

مقامات واتیکان در حال رسیدگی به رسوایی دیگری هستند که این بار اختلاس است.

دو تن از مقامات سابق بیمارستان پاپ در رم متهم به  اختلاس نیم میلیون دلار از صندوق بیمارستان کودکان بامبینو جیسو (نوزاد مسیح) متعلق به واتیکان شدند که به نظر می‌رسد آن‌ها از این پول برای بازسازی یک آپارتمان لوکس برجسته کاردینالی استفاده کرده‌اند.

«جوزفه پروفیتی» رئیس سابق و «ماسیمو اسپینا» خزانه دار سابق به انتقال 481 هزار دلار از صندوق بیمارستان معتلق به واتیکان در سال‌های 2013 و 2014 متهم شدند.

با این حال پروفیتی مدعی شده که بود که این پول را برای سرمایه گذاری خرج کرده و قصد داشته در آینده از این آپارتمان در عمارت سان کارلوی واتیکان برای برگزاری مراسم خیریه استفاده کند.

در مقابل بارتون که در سال 2008 خودش پروفیتی را به سر کار گذاشته گفته است که از این پول بی‌خبر است و هزینه بازسازی منزل مذکور را که به او تعلق دارد از جیب پرداخته است.

بارتون که کاردینال دست راست پاپ بندیکت شانزدهم بود، در سال 2015 با بالا رفتن سوءظن‌ها، 170 هزار دلار به مرکز پزشکی اهداء کرده بود، هرچند مدعی شده بود که این پول بازپرداخت جبرانی نبوده بلکه صرفا کمک مالی بوده است.

این عمارت متعلق به واتیکان بود، اما هنگام روی کار آمدن پاپ فرانسیس به بارتون داده شد. طبق گزارش ها، پاپ فرانسیس از زندگی پرتجمل بارتون عصبانی بود که گفته می شود ده برابر بزرگتر از محل اقامت پاپ است.

اکنون پس از گذشت سال‌ها درحالی علیه این کشیشان اعلام جرم شده که آن‌ها متهم هستند به جای اینکه از بیمارستان برای درمان کودکان استفاده کنند آن را به مکانی برای کسب درآمد و به جیب زدن اموال خیریه تبدیل کرده‌اند. 

به گزارش ناظران، از زمان روی کار آمدن پروفیتی این مکان پرازدهام و غیربهداشتی شده و بعضی از گزارش‌ها می گویند که وضعیت این بیمارستان به حدی وخیم است که شیوع یک بیماری 21 ماهه در بخش سرطان آن منجر به مرگ حداقل 8 کودک شده، هر چند بیمارستان حاضر به پذیرش مسئولیت این حادثه نبود.

 

 

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input