تاکید بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی بر لزوم حضور جوانان در کارها و مسئولیت‌ها

بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی به مناسبت روز جهانی مهارت‌های جوانان بیانیه‌ای صادر کرد. 

25 تیر 1398

سالروز ولادت حضرت امام رضا علیه السلام در بیت مرجعیت شیعه آیت الله العظمی شیرازی مدظله العالی

به مناسبت خجسته سالروز ولادت هشتمین پیشوای مسلمانان جهان، حضرت امام علی بن موسی الرضا علیهما السلام، بیت مکرم مرجعیت شیعه آیت الله العظمی حاج سید صادق حسینی شیرازی

24 تیر 1398

گنبد جدید حرم امام حسین علیه السلام برای انتقال به کربلا آماده می‌شود

قطعات بتنی گنبد جدید حرم حسینی که در کرمان طراحی و آماده سازی شده است، جهت انتقال به شهر مقدس کربلا آماده شد.

23 تیر 1398
  • آخرین ها
  • پربیننده ها

علم و فناوری

 

 

 

بزرگ مرجع جهان تشیع بر اهمیت معرفی شیوه حکومت داری امیرمومنان حضرت علی بن ابیطالب علیهما السلام به جهانیان تأکید کردند.

عبدالعزیز بدر القطان، وکیل و نویسنده کویتی با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی در شهر مقدس قم دیدار کرد و مورد استقبال ایشان قرار گرفت.

 

میهمان مرجع عالیقدر از معظم له پرسید: نظر شما درباره شرایط فعلی به ویژه پیمان شکنی و به خیانت متهم کردن دیگران که در میان مسلمانان خصوصاً در میان پیروان مذاهب اسلامی رواج دارد چیست؟

 

مرجع عالیقدر پرسش گونه فرمودند: آیا چنین پدیده ای در میان اصحاب رسول الله صلی الله علیه وآله و امیرمؤمنان علیه السلام نبوده است؟ علی رغم تمام شواهد الهی و نبوی، آن حضرت را رودررو و بی پروا به فسق و پیمان شکنی متهم می کردند. 

 

ایشان افزودند: ما می توانیم اسلام واقعی و اصیل رسول خدا صلی الله علیه وآله را و نه پدیده ای که امروز به نام اسلام به خورد همگان می دهند، به جهانیان بشناسانیم.

 

در حدیث شریف نبوی آمده است که ایشان فرمودند: «یأتی زمان علی الناس، لا یبقی من الإسلام إلاّ اسمه، ولا من القرآن إلاّ درسه؛ روزگاری بر مردم فرا خواهد رسید که از اسلام تنها نامی و از قرآن تنها خواندنش خواهد ماند». مفهوم و منطوق این حدیث شریف به «مسلمانان شناسنامه ای» تصریح دارد.

 

معظم له در توضیح سخنان خود فرمودند: ما باید اسلام اصیل رسول الله صلی الله علیه وآله و اسلام امیرمؤمنان علیه السلام به ویژه سیره والای حکومتی آن دو بزرگوار را به جهانیان معرفی و همگان را از آن آگاه کنیم؛ چراکه آن دو بزرگوار تنها معصومانی بودند که حکومت و فرمانروایی داشتند. 

 

امیرمؤمنان علیه السلام در مدت حدود پنج سال بر نیمی از خاورمیانه (به استثنای شام که در اختیار معاویه بود) تا عمق اروپا و عمق آفریقا حکومت کردند. در مدت حکومت آن حضرت یک مورد اعدامی سیاسی و زندانی سیاسی وجود نداشت و این در حالی بود که آن حضرت را دشمنان در میان گرفته بودند. 

 

از زمانی که رسول مکرم اسلام صلی الله علیه وآله فرمودند: «الأرض لله ولمن عمّرها؛ زمین از آن خدای متعال و از آن کسی است که آن را آباد کند» امام علی علیه السلام حتی یک وجب زمین نفروختند.

 

بر پایه این آموزه و حدیث شریف نبوی زمین ملک حکومت و دولت نیست و اصولاً دولت نمی تواند و نباید به مردم زمین بفروشد. می بینیم که علی رغم مدت کوتاه حکومت ایشان و مشکلات فراوانی که بر ایشان تحمیل می شد از جمله سه جنگ بسیار فرساینده، در دوره حکومت ایشان زمین ها آباد شد.

 

ایشان در ادامه فرمودند: آنچه امروزه از امریکا و روسیه و دیگر کشورها می بینیم و استضعافی که بر ما تحمیل می شود، نتیجه ضعف خودمان در تبلیغ و جهانی کردن اسلامِ رسول الله صلی الله علیه وآله و اسلام امیرمؤمنان حضرت علی علیه السلام است. [به دلیل کوتاهی ما] جهان ندانسته و نمی داند که امیرمؤمنان علیه السلام پنج سال حکومت کردند و در دوره حکومت آن حضرت حتی یک نفر به جرم سیاسی اعدام یا زندانی نشد و یک تن نیز به علت گرسنگی جان نداد، اما در حکومت عثمان بن عفان، جناب ابوذر غفاری یکی از اصحاب رسول الله صلی الله علیه وآله به علت گرسنگی از دنیا رفت؛ هموکه رسول خدا صلی الله علیه وآله درباره اش مطالبی فرمودند و او را تکریم کردند که درباره دیگر اصحاب کمتر بیان کردند.

 

شرایط روزگار عثمان امروزه نیز به وجود آمده است، به این معنا که در سراسر جهان و در حالی که فراوانی نعمت دیدگان را خیره می کند روزانه هزاران تن به سبب گرسنگی جان می دهند. به راستی چه کسی باید این جهان را نجات دهد؟ باید توجه داشت تنها جهان اسلام گرفتار رنج و محنت و مشکلات نیست، بلکه جهان کفر با نسبتی متفاوت و یا کمتر از بلاد اسلامی نیز همین وضعیت را دارد.

 

ایشان در ادامه فرمودند: ما باید جهانیان را به درس آموزی و پیروی از سیره والای امیرمؤمنان علیه السلام دعوت کنیم. البته افراد بسیاری در سطح دولت ها و سیاستمداران و مردم عادی ادعا دارند که از آن حضرت پیروی می کنند، اما باید در ماهیت و واقعیت ادعای آنان دقت کرد. آیا آنان در مقام قدرت و حکومتداری همانند امیرمؤمنان علیه السلام عمل کرده و می کنند، به این معنا که یک نفر را به جرم سیاسی اعدام یا زندانی نکرده و نمی کنند و زمین مباح را بدون دریافت پول به مردم می دهند؟

آن گاه معظم له به تبیین گوشه هایی از روش و سیره امیرمؤمنان علیه السلام پرداختند و فرمودند: امیرمؤمنان علیه السلام با قدرت و اطمینان کامل سخنی فرمودند که جز مربی و معلم ایشان، رسول خدا صلی الله علیه وآله کسی به آن عمل نکرده است، آن جا که فرمودند: «وَلَعَلَّ بِالْحِجَازِ أَوْ الْیَمَامَةِ مَنْ لَا طَمَعَ لَهُ فِی الْقُرْصِ وَلَا عَهْدَ لَهُ بِالشِّبَعِ؛ شاید در حجاز یا یمامه کسی به یافتن قرص نانی امید نداشته باشد و خوردن یک وعده غذای سیر را به یاد نیاورد».

 

این جمله را با بیانی رسا می توان به جهانیان رساند تا مردم جهان آن را درک کنند و در نهایت این امر تحقق یابد. بیان پیش گفته امیرمؤمنان علیه السلام به این موضوع اشاره صریح دارد که خود را سیر نمی خواهد؛ چراکه ممکن است در جای دورافتاده ای از سرزمین تحت حکومت ایشان گرسنه ای به یافتن تکه نانی امید نداشته باشد. البته در این بیان قطعی بودن وجود گرسنه ای اراده نشده است. آیا حاکم و فرمانروایی این گونه یافت می شود؟

 

حضرت آیت الله العظمی شیرازی مدظله العالی تأکید کردند: ما نه تنها نسبت به کشورهای خود، بلکه باید نسبت به جهان توجه داشته باشیم و در این راه بکوشیم و بدانیم که من و شما مسئولیت بزرگتری در این زمینه داریم. انسان به تناسب منزلت، مقام، فهم و موقعیت اجتماعی خود مسئولیت دارد. با توجه به این مسئولیت و تن ندادن به آن، مبادا در روز قیامت دچار افسوس و حسرت بی حساب شویم؛ لذا باید آستین همت بالا زده و روش و منش امیرمؤمنان علیه السلام را با بیانی رسا به جهانیان رساند.

 

معظم له در ادامه سخنان خود فرمودند: برای عمل به سیره امیرمؤمنان علیه السلام باید از خود شروع کنیم، بدین معنا که سرپرست خانواده از خود و خانواده اش، رئیس اداره در محل کار خود، تاجر در محل تجارت خویش و... این سیره را پیاده کنند. این آموزه رسول خدا صلی الله علیه وآله را فراموش نکنیم که فرموده اند: «کلکم راع وکلکم مسؤول عن رعیته؛ همگان سرپرستانید و همگی تان نسبت به زیردستان مسئول هستید».

 

متأسفانه و دردمندانه بسیار کوتاهی صورت گرفته است و دنیا با صد و یا دویست نفر سامان نمی گیرد، ولی ایجاد تحول غیر ممکن نیست.

 

ایشان همچنین افزودند: کسانی که در راه اسلام فعالیت می کنند باید به دو چیز پایبندی عملی داشته باشند:

 

اول: مسائل و امور منفی را کنار بگذارند و به مسائل مثبت بپردازند.

 

دوم: دنبال راحت طلبی، چه در خوردن و چه در ازدواج و سایر امور زندگی نباشند؛ بدین معنا که وقت خود را در تن آسایی و راحت طلبی سپری نکنند. کسی که خداجو و دنبال آخرتِ آباد باشد دنبال تن آسایی و راحت طلبی نخواهد بود.

 

مرجع عالیقدر در پایان با اشاره به یک نمونه از فعالیت های فشرده غربی ها در عرصه رسانه و فرهنگِ بسیار گسترده دامن فرمودند: ماهنامه ای وجود داشت با عنوان «المختار من ریدرز دایجست» که به ذهنم می آید از سال 1922 میلادی منتشر می شد. این ماهنامه ترجمه برخی مقالات منتشر شده در مجله «ریدرز دایجست Reader's Digest» را چاپ و منتشر می کرد. من شماره هایی از این مجله را در عراق خوانده ام. بر اساس نوشته روی ماهنامه 38 نوبت چاپ در پانزده زبان و با شمارگان 28 میلیون منتشر می شد. آیا ما همانند یا معادل چنین پروژه ای داریم؟ توجه داشته باشیم که این پروژه یکی از شیوه های بیان رسای غربی هاست. 

 

بیان رسا آن چنان اهمیت دارد که خدای متعال درباره اش فرموده است: «فَإِنَّمَا عَلَیْکَ الْبَلاَغُ الْمُبِینُ؛ بر تو فقط بلاغ آشکار است» (نحل/82).

 

گفتنی است که آقای عبدالعزیز بدر القطان، اندیشمند، نویسنده و وکیل مدافع کویتی و مجری برنامه «حرّر عقلک؛ عقلت (فکرت) را آزاد کن» است که از شبکه المیادین پخش می شود. وی آثار مکتوب و تألیفات متعددی دارد و برای مطبوعات کویت مقاله می نویسد.

هلاکت سنی های تندروی طالبان در بلخ/انفجار در سمرقند

هلاکت سنی های تندروی طالبان در بلخ/انفجار در سمرقند

سه شنبه, 25 تیر 1398 15:52

ارتش افغانستان از هلاکت 90 سنی های تندروی طالبان در ولایت بلخ خبر داد. 

بیش از 820میلیون گرسنه در جهان

بیش از 820میلیون گرسنه در جهان

سه شنبه, 25 تیر 1398 15:50

سازمان ملل متحد اعلام کرد ۸۲۱ میلیون انسان در سرتاسر جهان گرسنه هستند.

برگزاری جشن میلاد حضرت امام رضا علیه السلام در کشور آفریقایی ماداگاسکار

برگزاری جشن میلاد حضرت امام رضا علیه السلام در کشور آفریقایی ماداگاسکار

سه شنبه, 25 تیر 1398 15:50

شیعیان ماداگاسکار میلاد امام رضا علیه السلام را با برگزاری جشنی بزرگداشتند.

برگزاری جشن میلاد حضرت امام رضا علیه السلام در کانادا

برگزاری جشن میلاد حضرت امام رضا علیه السلام در کانادا

سه شنبه, 25 تیر 1398 15:24

شیعیان در کانادا میلاد امام رضا علیه السلام را جشن گرفتند.

مسلمانان تگزاس در اعتراض به خشونت علیه مسلمانان هند تظاهرات کردند

مسلمانان تگزاس در اعتراض به خشونت علیه مسلمانان هند تظاهرات کردند

سه شنبه, 25 تیر 1398 13:18

مسلمانان تگزاس در آمریکا، به حملات اخیر علیه مسلمانان و دیگر اقلیت های مذهبی در هند اعتراض کردند. 

عتبات و اماکن مقدسه

دوره پیشرفته حفظ قرآن ویژه بانوان در حرم امام حسین علیه السلام

دوره پیشرفته حفظ قرآن ویژه بانوان در حرم امام حسین علیه السلام

پنج شنبه, 20 تیر 1398 12:52

بخش آموزش قرآن وابسته به شعبه تبلیغات دینی بانوان در حرم مطهر حسینی اقدام به برگزاری دوره پیشرفته حفظ قرآن کرده است.

تکمیل بخش داخلی گنبد جدید حرم امام حسین علیه السلام تا عید غدیر خم

تکمیل بخش داخلی گنبد جدید حرم امام حسین علیه السلام تا عید غدیر خم

پنج شنبه, 06 تیر 1398 21:42

کمیته ناظر بر پروژه گنبد مطهر حرم حسینی، از زمان افتتاح فاز اول این گنبد خبر داد.

تشرف نخبگان ایتالیایی به زیارت بارگاه امیرالمومنین علیه السلام

تشرف نخبگان ایتالیایی به زیارت بارگاه امیرالمومنین علیه السلام

سه شنبه, 04 تیر 1398 14:35

جمعی از متخصصان آثار تاریخی دانشگاه های ایتالیا برای مشاهده آثار تاریخی و اسلامی شهر مقدس نجف، وارد این ایتان عراق شدند.

مرجعیت شیعه

مرجعیت شیعه خطاب به طلاب و فضلا : در راه هدایت جوانان به تهمت ها بی اعتنا باشید

مرجعیت شیعه خطاب به طلاب و فضلا : در راه هدایت جوانان به تهمت ها بی اعتنا باشید

سه شنبه, 25 تیر 1398 13:16

مرجعیت شیعه آیت الله العظمی شیرازی مدظله، طی سخنانی فرمودند: در میان مردم و جوانان حضور یافته و با بی اعتنایی به مشکلات و تهمت ها، راه پیامبران را ادامه...

شیعه شدن اعضای یک خانواده در دفتر مرجعیت شیعه در کابل

شیعه شدن اعضای یک خانواده در دفتر مرجعیت شیعه در کابل

پنج شنبه, 20 تیر 1398 15:15

تمامی اعضای یک خانواده با حضور در دفتر مرجعیت شیعه آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی مدظله در کشور افغانستان شیعه شدند. 

توصیه مرجعیت شیعه به جوانان: توانمندی های خود را در راه خدا و اهل بیت علیهم السلام به کار برید

توصیه مرجعیت شیعه به جوانان: توانمندی های خود را در راه خدا و اهل بیت علیهم السلام به کار برید

چهارشنبه, 19 تیر 1398 13:40

مرجعیت شیعه جوانان را به بهره گیری از توانمندی هایشان در راه خدا و اهل بیت علیهم السلام توصیه کردند.

رسانه های شیعه

تلويزيون امام حسين عليه السلام در باکس آمازون فاير

تلويزيون امام حسين عليه السلام در باکس آمازون فاير

شنبه, 18 خرداد 1398 16:39

همزمان با فرارسیدن عيد سعيد فطر (5-ژوئن-2019) شبکه امام حسين عليه السلام به 5 زبان، وارد سرویس تلویزیونی شرکت آمازون شد.

برگزاری مراسم احياي شبهاي قدر و سوگواري شهادت اميرالمؤمنين عليه السلام در بين الحرمين از سوی مجموعه رسانه اى امام حسين عليه السلام

برگزاری مراسم احياي شبهاي قدر و سوگواري شهادت اميرالمؤمنين عليه السلام در بين الحرمين از سوی مجموعه رسانه اى امام حسين عليه السلام

یکشنبه, 05 خرداد 1398 14:02

برگزاری مراسم احياي شبهاي قدر و سوگواري شهادت اميرالمؤمنين عليه همزمان با فرارسيدن شب هاى قدر و در آستانه سالروز شهادت مولى الموحدين امیرالمومنین امام على عليه السلام، مجموعه رسانه ای...

برگزاری اولین گردهمایی یاوران حسینی در اروپا

برگزاری اولین گردهمایی یاوران حسینی در اروپا

چهارشنبه, 04 ارديبهشت 1398 12:43

اولين گردهمايى ياوران حسينى در اروپا برگزار می شود.

روایت تصویری

«
»

ویدیو

Imam hussein TV

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input