آغاز فصل اول امتحانات حوزه علمیه زینبیه شهر دمشق سوریه

آغاز فصل اول امتحانات حوزه علمیه زینبیه شهر دمشق سوریه

فصل نخست امتحانات سال تحصیلی 1440 ـ 1441 حوزه علمیه زینبیه، از مراکز علمی مرتبط با مرجعیت شیعه در شهر دمشق کشور سوریه برگزار شد. به گزارش شیعه ویوز، این امتحانات از تاریخ 15 جمادی الاولی 1441 تا 23 این ماه در طی 9 روز برگزار گشت که شامل مفاد درسی تمام سطوح بود. گفتنی ذکر است، حوزه علمیه زینبیه از مراکز علمی تاسیس شده توسط مرجع راحل آیت الله العظمی سید محمد شیرازی قدس سره می باشد.  این حوزه علمیه که پس از مرجع راحل تحت اشراف مرجعیت شیعه آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی مدظله قرار گرفت، حتی در زمان درگیری های سوریه به فعالیت های علمی -فرهنگی خود در شهر دمشق کشور سوریه ادامه داد.  حوزه علمیه زینبیه تاکنون خدمات علمی ارزشمندی را به شیعیان دمشق ارائه نموده است.  
آل سعود پیکر ۹۷ شهید القطیف را تحویل نداده است

آل سعود پیکر ۹۷ شهید القطیف را تحویل نداده است

پیکر ده ها تن از شهدای القطیف به خانواده های آنها تحویل نشده است.  فعالان توئیتری منطقه شیعه نشین القطیف، با انتشار پیامی در توئیتر اعلام کردند: آل سعود پیکر ۹۷ نفر از شهدای القطیف را که طی صد سال گذشته با استفاده از خشونت توسط عناصر خود به شهادت رسانده اند، هنوز تحویل نداده اند. این فعالان شیعی، پیشتر نیز در پیامی از ادامه سرکوب شیعیان این منطقه شیعه نشین در شرق عربستان خبر داده بودند.  آنها می گویند: حکومت سعودی از سال ۲۰۱۱ تا سال جاری میلادی ۱۲۸ نفر از اهالی القطیف را به شهادت رسانده است. به گفته این فعلان شیعی، از این تعداد: ۴۱ نفر در زندان و به روش اعدام،  ۲۹ نفر در حمله به منازل، ۲۲ نفر در حملات و تیراندازی‌های بی هدف در مناطق مختلف القطیف، ۱۰ نفر زیر شکنجه و ۱۰ نفر در راهپیمایی‌های مسالمت آمیز و ۱۰ نفر هم به وسیله ترور، به شهادت رسیده اند.  القطیف در شرق عربستان سعودی، اگر چه از جمله مناطق بسیار ثروتمند عربستان به دلیل داشتن منابع سرشار نفت به شمار می‌آید، اما به دلیل شیعه بودن ساکنان آن همواره مورد ظلم و تبعیض قرار داشته و از این ثروت خدادادی محروم هستند.
بیش از 60 سال سابقه هیئت خدمة أهل البیت علیهم السلام در اقامه عزای فاطمی در  کربلا

بیش از 60 سال سابقه هیئت خدمة أهل البیت علیهم السلام در اقامه عزای فاطمی در کربلا

مجالس عزاداری های خانگی ایام فاطمیه که توسط هیئت خدمة اهل البیت علیهم السلام، در شهر مقدس کربلا راه اندازی شده ، بیش از 60 سال قدمت دارد. به گزارش شیعه ویوز، این مجالس به توصیه مرجع راحل آیت الله العظمی سید محمد حسینی شیرازی قدس سره در دهه 60 قرن گذشته میلادی و به منظور برگزاری مجالس خانگی و احیای شعائر فاطمی راه اندازی شد.  هیئت خدمة اهل البیت علیهم السلام پس از هجرت اجباری به کشور ایران این مجالس را علاوه بر ایام فاطمیه در دو ماه محرم و صفر نیز دایر می نمود. این هیئت پس از سقوط رژیم صدام و بازگشت به عراق مجدداً این مجالس را در شهر مقدس کربلا اقامه نمودند.  مرسوم است که این مجالس از 28 ربیع الأول در حسینیه اهل البیت علیهم السلام شروع می شود و تا جشن میلاد دخت نبی مکرم اسلام صلی الله علیه وآله در بیستم جمادی الثانی ادامه پیدا می کند.
اعتراض مسیحیان هند به قانون تبعیض‌آمیز علیه مسلمانان

اعتراض مسیحیان هند به قانون تبعیض‌آمیز علیه مسلمانان

اعضای جامعه مسیحی شهر «کلکته» هند، تظاهراتی علیه قانون جدید شهروندی هند،‌ برگزار کردند. بیش از ۸ هزار نفر از مسیحیان این شهر در شرق هند در این تظاهرات اعتراضی شرکت کردند. برگزارکنندگان این تجمع اعتراضی،‌ قانون شهروندی جدید را تفرقه‌انگیز توصیف و با مخالفان آن اعلام همبستگی کردند. معترضان همچنین خواستار لغو برنامه ثبت شهروندی شدند. تصویب و اجرایی شدن قانون حقوق شهروندی هند در هفته‌های اخیر اعتراضات گسترده‌ای در شهرهای مختلف این کشور را در پی داشته است. گفته می‌شود دهلی‌نو با هدف اخراج مسلمانان بنگالی‌تبار از هند آن را اجرا می‌کند. براساس این قانون،‌ تابعیت هندی به پناهجویان بودایی، هندو، مسیحی، سیک‌ و برخی دیگر از اقلیت‌های سه کشور پاکستان،‌ افغانستان و بنگلادش اعطا می‌شود. مسلمانان هند و گروه‌های حقوق بشری این قانون را به این دلیل که مسلمانان این سه کشور را از دریافت حقوق شهروندی هند مستثنا می‌کند، تبعیض‌آمیز می‌دانند.  آنها این قانون را تلاش دیگری از دولت ملی‌گرای هندو علیه اسلام و مسلمانان توصیف می‌کنند.