شانزدهم جمادی الثانی، سی و هشتمین سالروز شهادت عالم مجاهد، آیت الله سید حسن شیرازی

 

شانزدهم جمادی الثانی مصادف است با سالروز شهادت اندیشمند بزرگ و عالم مجاهد «آیت الله سید حسن شیرازی» علیه الرحمه.

شانزدهم جمادی الثانی سالروز شهادت «آیت الله سید حسن شیرازی»، برادر مرجعیت شیعه «آیت الله العظمی سید صادق شیرازی»مدظله به دست عناصر حزب بعث عراق است.

شهید آيت الله سید حسن شیرازی در سال ١٣٤٥ قمری در شهر مقدس نجف چشم به جهان گشود و پس از تحصیل علم نزد اساتیدی چون پدرشان «آیت الله العظمی سید میرزا مهدی شیرازی» برادر بزرگشان «آیت الله العظمی سید محمد شیرازی» و «آیت الله العظمی سید محمدهادی میلانی» و «آیت الله العظمی شیخ محمدرضا مسجد شاهی اصفهانی» به درجه اجتهاد رسید.

این مجتهد مجاهد، فعالیت های بسیاری در زمينه مقابله با تفکر کمونیستی داشت که به در آن زمان به کشورهای اسلامی خصوصا کشور عراق هجوم آورده بود و به همین خاطر توسط رژیم بعث عراق دستگير و زندانى شد.

مرجعیت شیعه آیت الله العظمی سيد صادق شیرازی در قسمتی از خاطرات خود در این باره می گویند: وقتی به ملاقات برادرم رفتیم، هنگام ورود مأمور بعثی از من سؤال کرد: که هستی؟ هنگامی خود را معرفی کردم گفت: «برادرِ مزدور امریکا»! وارد شدیم و منتظر ملاقات برادر بودیم که ایشان را آوردند. وقتی اخوی شهید آمدند در نگاه اول او را نشناختم و مرحوم والده نیز باورش نمی شد که او پسرش باشد؛ چرا که وضعیت ظاهری اش در اثر شکنجه تغيير كرده بود.

شهید بزرگوار، پس از آزادی از زندان فعالیت های خود را گسترش داد که از آن جمله می توان به تاسیس و راه اندازی چندین مسجد و مرکز اسلامی در کشورهای مختلف اسلامی و همچنین مدارس حوزوی که از مهمترین آنها می توان به حوزه علميه زینبیه در دمشق و مدرسه ی امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در بیروتِ لبنان اشاره كرد که همچنان در حال فعالیت و تربیت طلاب و علمای شیعی هستند.

سرانجام، آیت الله سید حسن شیرازی در تاریخ 16جمادی الثانی زمانی که قصد شرکت در مراسم یادبود شهید سید محمد باقر صدر در لبنان را داشت، توسط دو نفر موتورسوار به ضرب گلوله به شهادت رسید.

به گفته «خالد عبدالغفار» منشی صدام؛ صدام شخصا دستور ترور ایشان را داده بود.

«آیت الله العظمی سید محمد شیرازی» در مراسم این مجاهد خستگی ناپذیر گفته بودند: «این اولین شهید از خاندان شیرازی نیست و آخرین شهید هم نخواهد بود». 

پیکر پاک «آیت الله سید حسن شیرازی» پس از انتقال به شهر مقدس قم و خواندن نماز توسط «آیت الله العظمی مرعشی نجفى»، در حرم مطهر «حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها» به خاک سپرده شد.

 

 

 

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input