تازه‌ترین آمار؛ مردم در افغانستان چقدر رشوه داده‌اند؟

تازه‌ترین یافته‌های کمیته نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری افغانستان نشان می‌دهد که در سال 2018 میلادی مردم این کشور به نهادهای حکومتی یک میلیارد و 650 میلیون دلار رشوه پرداخته‌اند.

این در حالی است که در سال 2018 مجموع کل درآمدهای ملی افغانستان حدود دو و نیم میلیارد دلار است.

این گزارش که درباره گمرک‌ها و نهادهای اخذ مالیات منتشر شده همچنین نشان می‌دهد که در این بخش‌ها آسیب‌پذیری‌های بزرگی وجود دارد.

«میوند روحانی» رئیس دبیرخانه کمیته نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری تصریح کرد که میزان رشوه پرداخت شده در افغانستان شامل گمرک‌ها نمی‌شود.

دیدبان شفافیت افغانستان نیز اعلام کرده، میزان رشوه سالانه در این کشور بیش از 1.5 میلیارد دلار است که حدود یک میلیارد دلار آن در بخش گمرک‌ها ضایع می‌شود.

«ناصر تیموری»، پژوهشگر دیدبان شفافیت افغانستان نیز در این باره می گوید:علاوه بر این ها فسادهایی در بخش تدارکات و یا در زمین خواری وجود دارد.

بسیاری از کارشناسان کشورهای خارجی را به عنوان یکی از عوامل اصلی زمینه‌سازی فساد اداری در افغانستان می‌دانند و پیش از این نیز اداره بازرسی ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان به این مطلب کرده بود. 

براساس گزارش‌ها بیش از 40 درصد از پول‌هایی که دولت آمریکا برای ملت‌سازی در افغانستان اختصاص داده به جیب مقامات فاسد و گروه‌های مخالف و دیگر موارد رفته است.

«گرت برتولد» حسابداری که طی سال‌های 2010 تا 2012 در افغانستان حضور داشت در این باره گفته بود که بخشی از دلارهای آمریکایی برای خرید وفاداری و اطلاعات از جنگ سالاران، نمایندگان مجلس، فرمانداران و حتی برخی افراد با نفوذ مذهبی استفاده شده است.

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input