مصر یک نسخه خطی نادر قرآن را از مزایده لندن پس گرفت

 

مصر یک نسخه خطی نادر قرآن را که از عصر ممالیک به جا مانده بود، باز پس گرفت.

به گزارش شیعه ویوز به نقل از رویترز، مصر یک نسخه خطی قرآن را که مربوط به دوران حکومت آخرین حاکم ممالیک، سلطان قانصوه غوری و قبل از حمله عثمانی به مصر بود، پیش از مزایده گذاشتن در لندن، به مرکز اسنادش برگرداند.

 این نسخه خطی از ۲۸ ورق تشکیل شده و با خط نسخ و با جوهر سیاه، در چارچوبی به رنگ قرمز نوشته شده که از آیه ۹۳ سوره آل عمران تا آخر آیه ۲۳ سوره النساء را شامل می شود و یک جلد چرمی طلاکوب شده نیز دارد.

رئیس کتابخانه و مرکز اسناد ملی مصر، هشام عزمی روز یک شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: این نسخه خطی در تاریخ ۱۸۸۴میلادی در دفتر بایگانی کتابخانه مصر ثبت شده و آخرین حضور آن در دفتر بایگانی کتابخانه به پایان قرن نوزدهم و مشخصا در سال ۱۸۹۲ برمی گردد.

او افزود: این نسخه خطی در ماه اکتبر در حراج خانه «ساتبیز» شهر لندن در ضمن مزایده هایی با عنوان «هنرهای جهان اسلام» برای مزایده به مبلغ بین ۷ تا ۱۰ هزار پوند به معرض فروش گذاشته شده بود.

همچنین وی گفت: وزارت فرهنگ مصر با همکاری وزارت خارجه این کشور موفق شد مالکیت این نسخه خطی را اثبات کند و با توافق با حراج خانه آن را مسترد نماید.

این نسخه خطی پس از نسخه خطی «المختصر فی علم التاریخ» از محمد الکافیجی دومین نسخه ای است که کتابخانه و مرکز اسناد ملی مصر آن را در طی چند ماه اندک به مصر بر می گرداند.

عزمی به رویترز گفت: همه نسخه های خطی که در خارج به مزایده گذاشته می شوند، مختص کتابخانه ملی نیستند، اما این نسخه خطی که در ساتبیز به حراج گذاشته شده بود از آن ماست و ما اسناد آن را داریم و با دلیل و برهان، اطمینان می دهیم که آن متعلق به ماست.

او افزود: ما نسخه های خطی و اسنادی را در حراج خانه های خارج به مزایده گذاشته می شود به خوبی پیگیری می کنیم، اما تا زمانی که از مالکیت کتابخانه نسبت به این اسناد اطمینان پیدا نکنیم، در فروش آن ها دخالت نمی کنیم و وقتی نسبت به مالکیت کتابخانه ملی از این اسناد اطمینان یافتیم، در اولین گام، فورا فروش آن را متوقف می کنیم، سپس برای اثبات مالکیت مان با جایی که سندمان به مزایده گذاشته شده شروع به مذاکره می کنیم تا آن را به مرکز اسنادمان برگردانیم.

کتابخانه و مرکز اسناد ملی مصر بیش از ۶۰ هزار نسخه خطی دارد و هم اکنون مشغول پروژه بزرگ الکترونیکی کردن این نسخه های خطی است.

 

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input