مفتی سعودی: زنا و شرب خمر برای حاکم جایز است و انتقاد از او جایز نیست!

 

عبدالعزیز الریس، مفتی سرشناس سلفی و از شخصیت های اصلی جریان جامی در عربستان درباره هرگونه انتقاد از حاکم و برگزاری تظاهرات علیه او هشدار داد.

به گزارش شیعه ویوز به نقل از القدس العربی، الریس که در یکی از مساجد مدینه منوره سخنرانی می کرد، گفت: اگر حاکم به صورت علنی زنا کند و در تلویزیون رسمی مشروبات الکلی بنوشد، اعتراض و یا  انتقاد از او جایز نیست.

وی با اشاره به اینکه اگر کسی بخواهد توصیه ای به - شخصی که وی از او با نام ولی امر مسلمین یاد کرد -ارائه کند؛ ذکر کردن نامش جایز نیست، افزود: اگر ولی امر نیم ساعت در تلویزیون زنا کند، جایز نیست که علیه او اقدام شود و آوردن نامش چه به صورت علنی و چه به کنایه جایز نیست!

فتوای عجیب مفتی وهابی سعودی واکنش تند کاربران فضای مجازی را به همراه داشت و در واکنش به آن گفتند: چنین فتاوایی از مسئولان امور مسلمانان، خدا می سازد و باعث می شود تا آنها باطل را بدون هیچ گونه مجازاتی قانونی گردانند.

عده دیگری نیز وی را بدعتکار خوانده و افزودند که صدور چنین فتاوایی در مدینه منوره اهانت به مقام پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و دین اسلام است.

گفتنی است، سلفی جامی یا جریان جامی در عربستان شاخه ای از جریان سلفی در عربستان سعودی است که مهمترین ویژگی آنها دشمنی با هر گونه اعتراض علیه حکومت است.

جریان جامی بر پنج مفهوم کلی تاکید دارد که عبارتند از: مفهوم پیروی از کتاب و سنت، مفهوم سلف صالح، مفهوم پیروی از ولی امر، مفهوم بدعت و گمراهی و مفهوم مخالفت با تحزب.

 

 

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input