قرآن متعلق به سده ۱۷ در نمایشگاه بیروت

 

یک نمایشگاه قرآن در بیروت در حال برگزاری است.

یک تاجر فلسطینی با برگزاری یک نمایشگاه قرآنی در بیروت، قرآنی متعلق به سال ۱۷۴۰ میلادی را، در معرض دید عموم قرار داده است.

این تاجر که «رامی النمر» نام دارد و صاحب یک مرکز فرهنگی به نام «النمر» است، این نمایشگاه را با موضوع هنر خوشنویسی عربی در این مرکز برگزار کرده است.

وی درباره برگزاری نمایشگاهش در بیروت گفت: این نمایشگاه که با موضوع هنر خوشنویسی عربی برگزار شده، تا اکتبر(مهرماه سال جاری) ادامه دارد. 

النمر افزود: «در این نمایشگاه تخصصی، برخی از قدیمی‌ترین نسخ خطی جهان اسلام به زبان عربی به نمایش گذاشته شده و آثار به نمایش درآمده از کلکسیون شخصی‌ام بوده که من آنها را از افراد مختلف و در کشورهای متعددی خریداری کرده‌ام». 

وی در باره قرآنی که این نمایشگاه را از دیگر نمایشگاه ها، متمایز ساخته گفت: این قرآن را جوانی آفریقایی در دوره برده‌داری رایج در آفریقا کتابت کرده است و تاریخ آن به سال ۱۷۴۰ میلادی برمی‌گردد. 

النمر افزود: این جوان آفریقایی در زمان برده‌داری به یکی از ثروتمندان در ایالت «پنسیلوانیا»ی آمریکا فروخته شد، اما توانست فرار کند و سرانجام بازداشت شد. او در زمان بازداشت، این قرآن را کتابت نموده و تصویر خود را در نخستین صفحه آن قرار داده است. 

برده‌داری در آفریقا، نه‌تنها در طول سده‌های گذشته در تمام این قاره وجود داشته‌، بلکه هنوز هم در برخی کشورهای آن وجود دارد. 

هنگامی که اروپائیان استعمار قاره آمریکا را آغاز کردند، بردگان را برای کار‌کردن در مزارع و معادن جدید، از آفریقا به آنجا بردند. بین سال‌های ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ میلادی در حدود ۱۵ میلیون سیاه‌پوست آفریقایی به قاره آمریکا انتقال یافتند و سال‌های ۱۷۷۹ تا ۱۷۹۰ اوج تجارت برده میان انگلیس و آمریکا بود.

النمر همچنین تصریح کرد: این نمایشگاه شامل نمونه آثاری بیانگر تحول خط عربی در طول تاریخ و کتابت آن از نوشتن بر روی پوست تا کاغذ می باشد و بازدید برای عموم آزاد است.

 

 

 

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input