برگزاری مراسم عاشورای تابستانی در پاکستان

 

مراسم عاشورای تابستانی در پاکستان برگزار شد.

شیعیان منطقه «بلتستان» پاکستان برای درک بیشتر مصیبت‌های کربلا، غیر از ایام ماه محرم، در این روزهای گرم تابستانی نیز عاشورای «مرداد» را به ماتم و اندوه می نشینند.

این روزهای گرم تابستانی در کل منطقه بلتستان به مدت یک دهه مراسم عزاداری حسینی دقیقاً مشابه عاشورای حسینی، برگزار می‌گردد.

به همین مناسبت شهرهای گمبه، سکرد و بلتستان شاهد برپایی دسته عزاداری حسینی بودند.

این دسته‌های عزاداری از بعد از نماز ظهر و عصر بعد از روضه خوانی شروع شد و با سینه زنی در خیابان بزرگ شهر به طرف مسجد جامع این شهر حرکت کرد. مراسم در ساعت 10 شب با زیارت امام مظلوم کربلا پایان یافت.

مردم عاشق اهل بیت علیهم السلام در بلتستان پاکستان، روز اول را برای حضرت مسلم‌ بن عقیل عزاداری می‌کنند و روز دوم را ورود قافله امام حسین به کربلا و سپس قلبشان به خرابه شام می‌‌رود و برای فاطمه صغری گریه می‌کنند و سپس به‌ عشق فرزندان حضرت زینب سلام الله علیها و برای عبدالله و قاسم یتیمان امام حسن مجتبی، علی اصغر و علی اکبر و علمدار باوفای کربلا علیهم السلام عزاداری می‌کنند.

در روز عاشورای «تابستانی» در بلتستان و تمام روستاهای آن منطقه، دسته‌های عزاداری به راه انداخته و سینه ‌زنان نام مولایشان امام حسین علیه السلام را بر زبان جاری می‌کنند.

گفتنی است مردم بلتستان مانند هر سال از مسجد جامع بلتستان تاریخ «عاشورای تابستانی» را اعلام کرده و برای اینکه کربلا را بیشتر درک کنند،‌ عزاداری امام مظلوم را غیر از محرم در تابستان آغاز می‌کنند.

 

 

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input