تبدیل اراضی بیابانی به زمین‌های کشاورزی و سرسبز در استان کربلا

 

آستان مقدس عباسی بخش هایی از بیابانهای کربلای معلی را به زمین های سرسبز و آباد جهت بهره برداری از آنها در مصارف كشاورزی تبدیل کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس عباسی، این اقدام در چارچوب طرحی با عنوان مزارع الساقی، انجام شده است.

در همین راستا، مهندس ضیاء مجید الصائغ رئیس بخش پروژه های مهندسی این آستان گفت: پروژه (مزارع الساقی) یکی از مهمترین پروژه هایی است که این آستان به عهده گرفته و از طریق آن اهدافی محقق شد که مهمترین آن فراهم نمودن منبع آبی با تکیه بر آبهای زیر زمینی است که در صورت وقوع وضعیت فوق العاده یا بحران آبی طاقت فرسا می توان از آن استفاده نمود.

وی ادامه داد: مساحت کلی این طرح در حال حاضر به دو هزار و پانصد هکتار می رسد که در آن بیش از 8400 نخله خرما و محصولات گندم کشت شده که توسط 50 حلقه چاه آب، آبیاری می شود.

اصائغ ادامه داد، پیش از آغاز این طرح اقدامات مقدماتی از قبیل اطمینان از میزان قابلیت خاک برای کشاورزی، آگاهی از میزان نمک خاک، تعیین فضای مورد نظر برای کشاورزی، هموارسازی خاک، تعیین محدوده کاشت نهال خرما و سایر محصولات و فراهم نمودن شبکه کاملی از سیستم های آبیاری قطره ای صورت گرفت. 

وی تاکید کرد، مالکیت زمین این پروژه براساس قوانین اجرایی کشور عراق صورت گرفت و بروزترین روشها و ابزارها در کشتکاری آن استفاده شده است.

 

 

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input