افطار با طعم چای سادات کربلا

 

یکی از سنت های کهن شهر مقدس کربلا که توسط سادات خادمان آستان مقدس عباسی انجام می شود، توزیع چای میان زائران حرم امام حسین و حضرت عباس علیهما السلام در شب های ماه رمضان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس عباسی، اکثر کارکنان و خادمان این حرم مطهر از شعبه خدام سید، کسانی هستند که ریشه ای عمیق در تاریخ کربلای معلی و خدمت به مرقد مطهر حضرت عباس علیه السلام دارند و این توفیق را در طول سال ها از پدران خود به ارث برده اند.

البته تنها توفیق آنها خدمت به حرم مطهر و زائران نیست، بلکه در این میان سنت هایی کهن وجود دارد که در مناسبت های مختلف توسط این سادات انجام می شود.

یکی از این سنت های کهن، توزیع چای میان زائران حرم امام حسین و حضرت عباس علیهما السلام در شب های ماه رمضان است که شعبه سادات خادم از سال 2003 تا کنون به این سنت عمل می کنند.

شایان ذکر است، تاریخ این سنت به سال های بسیار دور باز می گردد، اما این سنت که در زمان رژیم بعث تعطیل شده بود در سال 2003 بار دیگر احیا شد.

این سنت، از سنت های دیرین کربلای معلی در ماه رمضان است که در دهه پنجاهِ قرن گذشته نیز سابقه آن ثبت شده و برخی افراد که آن روزگار را درک کرده اند این سنت را از آن دوره به یاد دارند.

از جمله این افراد سید محمد آل ضیاءالدین از خادمان آستان مقدس عباسی است که در این باره می گوید: سنت توزیع چای در آن دوره با سنت های دیگری مانند توزیع وعده افطار، شیرینی، آب میوه و شربت همراه بود و این خدمات در درجه اول ویژه زائران مسافر حسینی و در درجه دوم اهالی کربلا بود.

به گفته وی، ایستگاه های این خدمات نیز در مناطق ویژه از حرم مطهر عباسی، مانند باب علقمی و باب موسی بن جعفر علیهما سلام برپا می شده است.

آل ضیاءالدین افزود: این سنت ادامه داشت تا اینکه در زمان رژیم بعثی ممنوع شد و اکنون پس از سرنگونی رژیم صدام عتبات مقدس بار دیگر فعالیت خود را از سر گرفته اند و فشاری بر روی آنها وجود ندارد .

اکنون خادمان سید حرم حضرت عباس علیه السلام، ایستگاه خود را در باب القبله برپا کرده اند و البته علاوه بر سادات، عده ای افراد داوطلب از اهالی کربلا نیز دراین برنامه شرکت دارند و منابع مالی آن نیز کاملا از سوی حرم مطهر پرداخت می شود.

 

 

 

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input