حضور جمعی از کارشناسان میراث فرهنگی عرب واروپایی در بارگاه مطهر علوی

 

جمعی از کارشناسان میراث فرهنگی که در یک کارگاه علمی ـ پژوهشی پیرامون میراث فرهنگی و فلوکلور مردمی شرکت کرده اند، به زیارت آستان مقدس علوی مشرف شده و طی بازدید از قسمت های تاریخی حرم مطهر ابراز شگفتی کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس علوی «دکتر حسن ناظم» استاد کرسی گفتگوی ادیان وتمدنها وابسته به سازمان جهانی یونسکو که در دانشگاه کوفه به فعالیت می پردازد، در این باره گفت: کرسی گفتگوی ادیان وتمدنها، یک کارگاه علمی ـ پژوهشی جهت بررسی میراث فرهنگی و فولکلور مردمی که با خطر از بین رفتن و انقراض مواجه هستند برگزار کرد.

وی افزود: برای برگزاری این کارگاه کارشناسانی از عراق، لبنان و فرانسه به اضافه مسئولین نهادهای دولتی که مسئولیت حفاظت وترمیم آثار فرهنگی را بر عهده دارند دعوت به عمل آمد و طی حضوری که در محله های قدیمی شهر مقدس نجف داشتیم علاوه بر زیارت وبازدید از عمارت حرم مطهر از سایر مناطق قدیمی شهر نیز بازدید کردیم.

بر اساس این گزارش، دکتر «جان لامبرت» کارشناس میراث فرهنگی جهان عرب از دانشگاه پاریس، ضمن ابراز شگفتی از جوانب تاریخی عمارت حرم مطهر خواستار به کارگیری تمامی امکانات و راهکارهای موجود جهت حفاظت از این عمارت تاریخی ومهم گردید وکارشناسان میراث فرهنگی را به معرفی این مکان مهم به نهادهای فرهنگی و باستان شناسی در سایر کشورهای دنیا فرا خواند.

دکتر «جان یاسمین» استاد عمارت های تاریخی و مرمت آثار باستانی از دانشگاه لبنان نیز اظهار داشت: طی حضوری که در کارگاه علمی دانشگاه کوفه داشتم شیوه های مرمت آثار تاریخی آسیب دیده در مناطق جنگی را ارائه کردم و با توجه به وضعیت کنونی کشور عراق مطالعات وپژوهش های علمی در این زمینه ضروری است.

وی همچنین افزود:

باید طی یک پژوهش دقیق علمی نیز، جوانب تاریخی عمارت آستان مقدس علوی را که به نوبه خود یکی از افتخارات تاریخی ست به ثبت رسانده و از آن محافظت کرد.

 

 

 

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input