كتاب «فتاواى فقها و مراجع عظام درباره شعائر حسينى»

 

كتاب  «فتاواى فقها و مراجع عظام درباره شعائر حسينى» از كتاب هاى معتبر در تعظيم و نشر شعائر حسينى است.

اين كتاب كه توسط «موسسه فرهنگى فذكر» گردآورى شده، به فتاواى تاريخى مراجع عظام تقليد در خصوص اقامه شعائر حسينى و ريختن خون در عزاى سيد الشهدا عليه السلام، و تعليقات ساير مراجع عظام بر اين فتاوا  پرداخته است. 

در اين كتاب، تصوير فتاواى مراجع عظام تقليد در باب اقامه شعائر حسينى و مُهر و توقيع شريف آن ها، برای اطلاع محبان و موالیان به نمایش گذاشته شده است.

 افرادی که هنوز به این حقیقت واضح نرسیده اند که دین اسلام به برکت خون پاک شهدا در سرزمین مقدس کربلا، و اسارت زنان و کودکان اهل بیت پیامبر (صلى الله عليه وآله)، باقی مانده، و لذا ضرورتی بر اقامه شعائر حسینی نمی بینند؛  با اين كتاب به آگاهی می رسند.

 اين كتاب چهار فصل دارد که در فصل اول آن به فتوای مرحوم آیت‌الله العظمی «شیخ محمد حسین غروی اصفهانى» معروف به  «ميرزاى نايينى» و تعلیقات علماى اعلام بر آن، پرداخته شده.  فصل دوم نيز شامل فتوای مرحوم آیت الله العظمی «شیخ عبدالکریم حائری» (موسس حوزه علميه شهر مقدس قم) و تعلیقات علماى اعلام بر آن است، و فصل سوم به فتواى مرحوم آیت الله العظمی «سيد ابوالقاسم خوئى» و تعليقات علماى اعلام بر آن اختصاص يافته است.  در بخش چهارم و آخر اين كتاب، فتاواى متفرقه علماى اعلام و مراجع عظام تقليد گردآورى شده است.

در كتاب فتاواى فقها و مراجع درباره قمه زنى، به صورت مستند تصریح شده که تمام فقهای شیعه و مراجع بزرگ تقلید نه تنها بر اقامه ی شعائر حسینی و مشارکت در انواع مختلف آن، از جمله مجالس سوگواری، سینه زنی، زنجیر زنی، قمه زنی و ريختن خون تأکید ورزیده اند، بلکه برخی از آنان علاوه بر استحباب مؤكد، آن را از واجبات دانسته اند.

  

 

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input